Bizi Arayın: 0356 700 0040-50

Erbaa'da Gezilecek Yerler

Horoztepe

İlçemizin merkezinde yer alan bu höyük kesinlikle ilçemize gelenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Bu höyük m.ö 4000 yıllara ait kalıntılar bulunmuştur. bu kalıntılar Hati Uygarlığına aittir. Bu höyük şekil ve süsleme olarak Alacahöyük’e benzer. Burada çıkarılan birçok yapıyı Ankara Anadolu müzesinde sergilenmektedir. Diğer yapıları ise Amasya ve Tokat Müzesinde sergilenmektedir. Eserlerden bir yada iki önemli parçası ise yurt dışına çıkarılmıştır. Horoztepe de en önemli eseri bugün Anadolu müzesinde sergilenen Bebeğini emziren Ana heykelidir. Bunun dışında Boğa heykelciği, geyik heykelciği, tunç mızrak ucu, sistrum, emzikli çaydanlık, derin çanaklar, kulplu ve kulpsuz çanaklar, hançer, kama, sap delikli baltalar, şerit biçimli kulplar, ayna, güneş kurusu, çalpara, kirmen ve kemer tokası Horoztepe’de bulunan diğer eserlerdir. Yolunuz buraya düşerse mutlaka gelip ziyaret ediniz.


Şahin Tepesi

İlçemize hakim bir tepede yer alan bu bu tepeye mutlaka gitmelisiniz. Fakat ilçemize ilk geldiğinizde yada tam çıktıktan sonra gitmenizi öneririm. Çünkü bu tepe şehrin her tarafı görüneceğinden dolayı ya buraları görmeden burada görebilir. Yada gördükten sonra birde uzaktan kuşbakışı inceleyebilirsiniz. Burada çamlık tesisleri de kurulmuştur. Bu tepede oturup çayınızı veya kahvenizi yudumlarken şehrin manzarasını seyretmeye doyamayacaksınız.


Boğazkesen Köprüsü

İlçemize bağlı Kaleköyünde bulunur. bu köprünün tarihi Pont Krallığı’na dayanıyor. Bugün sadece ayakları ve bazı duvarları ayakta kalan köprünün üzerinde birçok medeniyet geçmiştir. Köprü altında Tozanlı Çayı ve Kelkit Irmağı birleşiyor. Uzun yıllar Amasya ve Niksar yolun bağlantısını sağlamıştır. İlçemize yolunuz düşerse bu tarihi köprüyü ziyaret ediniz.


Kilise Suyu

Erbaa’ya bağlı Çamdibi Köyüne bir kilometre mesafede bulunan bir kaynak suyudur, Kilise Suyu. İçinden bir değirmeni döndürecek kadar su çıkmaktadır. Suyu gayet berrak ve temizdir. Gözenin bulunduğu kısmın önü açıktır. Üzeri kubbemsi bir yapı ile örtülmüş, ön tarafı suyun akışına göre düzenlenmiştir. Eskiden önünde demir bir kapısı olduğu söylenen bu suyun Roma Dönemi kaynak tapınaklarından olduğu öne sürülmektedir. Roma Dönemi ile ilgili eserlerde Roma İmparatorluğu tapınaklarından bazılarının doğrudan doğruya kaynak tapınakları olduğu belirtilmektedir. Bu yönde bir başka işaret de bu tapınaklarda özellikle su kaynağının yapının içinde olmasıdır. Kilise Suyu ile ilgili gündeme gelen aktığı yönde tarihin ilk su değirmeninin inşa edilmiş olması, şimdilik bu yer ile ilgili cevap bekleyen sorulardandır.


Düden Gölü

Düden Gölü İlçe Merkezi Erbaa'ya 25 Km. uzaklıkta Grup yolu üzerinde yolu asfalttır.Gölün Çevresi Romalarla çevrili ve kaynak suları boldur.Gölün oluşu Orman İdaresince Önünün kapatılmasyla oluşmuş bir suni göldür.

Düden gölü ve çevreside yaban domuzu,Kurt,Tavşan,elik,güvercin,keklik,serçe karatavuk.ördek bulunmaktadır.Düden gölünde balık yaşamamakta,bunun sebebide tabanının bataklık olmasından kaynaklandığı,özellikle kurbağa mevcudu yoğunluktadır.


Silahtar Ömer Paşa Camisi

Kentin batısında kent merkezine birkaç kilometre mesafede yer alan Akça (Fidi) Köyünde bulunan bu mabet sadece bu yörenin değil, Anadolu’daki ahşap camilerin de sağlam kalabilmiş en güzel ve zengin örneklerinden biridir.

Bakır şamdanlardaki tarihlemelerden 1688 yılında o dönemle ilgili Ömer paşa isminde bir kişi tarafından tamirat yapıldığı belirtilmektedir. Dışarıdan bakıldığında sade bir görünüşe sahip olan caminin etrafı üç taraftan bir revak sırası ile kapatılmış, dıştan taş örgülü bir avlu duvarı ile çevrilmiştir. Kuzeyindeki yuvarlak kemerli, tuğla örgülü saçaklı kapı cümle kapısıdır. Bu kapı diğer kapılardan daha büyüktür. Camiye zengin işlemeli bir kapıdan girilir. Kapı kanatları çatma tekniği ile yapılmış, yüzeyleri panolardan ayrılarak kabaralı çivilerle zenginleştirilmiş. Kapı çerçevesi ve kemeri, kilitli geçme taş görünümünde boyanmıştır. Kitabesinde Osmanlıca yazı bulunmaktadır. Burada taşın ahşaba uyarlanmış şekli görünmektedir. Dıştaki sadeliğin aksine caminin içi son derece zengin bir görünüme sahiptir. Cami hem eski inşaat tekniğini hem de devrinin ahşap süslemedeki motif renk kompozisyonunu en iyi şekilde temsil etmektedir. Ortada iç yüzeylerinde burmalar, çıtalar bulunan dört ahşap destek ve bunların arasına atılan hatıllara taşıtılan tavan bir çiçek bahçesini anımsatır şekilde renklendirilmiştir. Mimari tarzı Selçuklu mimarisinin temsilcisi olarak ayakta durmakta ve o dönemin inşaat tekniklerini en iyi şekilde göstermektedir.

FAMİLYA'dan Haberdar Olun..

İletişim
Familya Otel © 2017 All right reserved.